Om oss

Kontoret

Vi arbetar med byggprojektering i allmänhet och byggkonstruktioner i synnerhet. Vi är certifierade brandprojektörer med bred kompetens. I våra nätverk kan vi tillhandahålla alla tjänster som behövs i projekteringsskedet för ert byggprojekt.

 

Info

Örebro Byggstatik
Skjutbanevägen 12
703 69 Örebro
Tel: 019 – 760 77 00
Fax: 019 – 760 77 29
info@orebrobyggstatik.se
  • Grundades: 1990
  • Anställda: 21
  • Dotterbolag: 2

Möt Vårt Fantastiska Team

Mats Eriksson

Mats Eriksson

VD

Telefon: 019-760 77 04
Mobiltel: 070-565 24 12
E-post:mats@orebrobyggstatik.se
Handläggare, byggnadsingenjör

Henrik Gustafsson

Henrik Gustafsson

Högskoleingenjör

Telefon: 019-760 77 06
Mobiltel: 073-957 90 96
E-post:henrik@orebrobyggstatik.se
Byggnadskonstruktör

Martin Thernell

Martin Thernell

Byggnadsingenjör

Telefon: 019-760 77 05
Mobiltel: 070-565 54 94
E-post:martin@orebrobyggstatik.se
Handläggare och delägare. Certifierad brandprojektör.

Michael Awad

Michael Awad

Högskoleingenjör

Telefon: 019-760 77 01
Mobiltel: 070-264 42 18
E-post:michael@orebrobyggstatik.se
Konstruktör, Projektansvarig

Sara Karlsson

Sara Karlsson

Högskoleingenjör

Telefon: 019-760 77 73
E-post:sarak@orebrobyggstatik.se
Arbetar med allmän byggprojektering

Marie-Louise Ärlegård

Marie-Louise Ärlegård

Byggnadsingenjör

Telefon: 019-760 77 71
Mobiltel: 070-357 68 00
E-post:marie_louise@orebrobyggstatik.se
Arbetar med allmän byggprojektering.

Kristina Vennerström

Kristina Vennerström

Byggnadsingenjör

Telefon: 019-760 77 12
Mobiltel: 070-662 45 24
E-post:kristina@orebrobyggstatik.se
Arbetar i huvudsak med brandprojektering. Certifierad brandprojektör.

Jamal Dawud

Jamal Dawud

Ingenjör

Mobiltel: 072-168 03 55
E-post:jamal@orebrobyggstatik.se
Konstruktör

Adrian Larsson Holck

Adrian Larsson Holck

Högskoleingenjör

Telefon: 019-760 77 22
Mobiltel: 073–049 50 22
E-post:adrian@orebrobyggstatik.se
Konstruktör

Per Nordström

Per Nordström

Byggnadsingenjör

Telefon: 019-760 77 11
Mobiltel: 070-391 68 00
E-post:per@orebrobyggstatik.se
Konstruktör och projektansvarig

Kjell Nygren

Kjell Nygren

Civilingenjör

Telefon: 019-760 77 26
Mobiltel: 070-622 87 52
E-post:kjell@orebrobyggstatik.se
Kjell Nygren, Civilingenjör VoVByggkonsult och egenföretagare, CBC Engineering AB, med nära samarbete med Örebro Byggstatik AB. Konstruktör och projektansvarig.

Urban Skoglund

Urban Skoglund

Projekt- och byggledare

Mobiltel: 070-396 29 09
E-post:urban@orebrobyggstatik.se
Kontrollansvarig behörighet K

Andreas Selin

Andreas Selin

Högskoleingenjör

Telefon: 019-760 77 17
Mobiltel: 070-733 28 05
E-post:andreas@orebrobyggstatik.se
Konstruktör.

Emma Särefors Dellevåg

Emma Särefors Dellevåg

Högskoleingenjör

Telefon: 019-760 77 13
Mobiltel: 070-427 60 30
E-post:emma@orebrobyggstatik.se
Arbetar med allmän byggprojektering och energiberäkningar.

Johan Östlund

Johan Östlund

Högskoleingenjör

Telefon: 019–760 77 75
Mobiltel: 070-576 22 96
E-post:johan@orebrobyggstatik.se
Konstruktör

Örjan Berglund

Örjan Berglund

Byggnadsingenjör

Telefon: 019-760 77 02
Mobiltel: 070-516 81 11
E-post:orjan@orebrobyggstatik.se
Handläggare och delägare

Anna Zetterberg

Anna Zetterberg

Ekonom

Telefon: 019-760 77 09
Mobiltel: 070-284 75 12
E-post:anna@orebrobyggstatik.se
Arbetar med de administrativa uppgifterna i företaget.

Olivia Vanelli

Olivia Vanelli

Högskoleingenjör

Telefon: 019 – 760 77 08
Mobiltel: 070-450 45 65
E-post:olivia@orebrobyggstatik.se
Konstruktör